Organizacje i osoby wspierające prawa dziecka w Polsce
Ustawa o Rzeczniku Praw Dziecka wskazuje, że osobą odpowiedzialną za działania zmierzające do ochrony dziecka przed przemocą, okrucieństwem, wyzyskiem, demoralizacją, zaniedbaniem oraz innym złym traktowaniem jest Rzecznik Praw Dziecka. Rzecznik stoi na straży praw dziecka oraz realizuje Kampanie Społeczne w tym zakresie. Przykładem jest Kampania „Reaguj na przemoc wobec dzieci. Masz Prawo”. Jej celem było uwrażliwienie ludzi na akty krzywdzenia dzieci: zmniejszenie ich biernej postawy oraz ogólne zmniejszenie społecznego przyzwolenia na stosowanie przemocy. Kolejnym działaniem realizowanym przez Rzecznika jest Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, czyli narzędzie działające całą dobę, we wszystkie dni tygodnia, wykorzystywane do niesienia pomocy dzieciom potrzebującym pomocy.
Ministerstwem, do którego zadań należy, m.in., podnoszenie poziomu świadomości i edukowanie społeczeństwa w zakresie przyczyn i skutków przemocy domowej jest Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jedną z interwencji realizowanych przez to Ministerstwo, mającą na celu zmianę postrzegania przez społeczeństwo problemu przemocy jest prowadzenie ogólnopolskich kampanii społecznych. W ostatnich latach Ministerstwo zrealizowało następujące kampanie w tym obszarze:
- Kampania Społeczna ,,Nie otwieraj drzwi PRZEMOCY”
- Kampania Społeczna „By powstał dom trzeba wiele troski. Nie pozwól mu się rozsypać”
Ogólnopolska Kampania Społeczna ,,Nie otwieraj drzwi PRZEMOCY” została zrealizowana w ramach Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na rok 2022. Interwencja wynikła z potrzeby związanej z zagrożeniami w obszarze przemocy domowej, wynikającymi z występujących wówczas dodatkowych czynników między innymi dotyczących, niepokoju związanego z wojną w Ukrainie i zakażeniem COVID-19. W ramach kampanii skupiono się na działaniach edukacyjnych i opracowano materiały, takie jak: broszury informacyjne, plakaty oraz materiały w formie radiowej i filmowej.
Ogólnopolska Kampania Społeczna „By powstał dom trzeba wiele troski. Nie pozwól mu się rozsypać”, również była interwencją z zakresu edukacji i zwiększania świadomości. Miała ona na celu, m.in., zwiększenie poziomu wiedzy dzieci i młodzieży na temat zjawiska przemocy w rodzinie oraz ich szkodliwego wpływu na osoby jej doznające i świadków, a także wskazanie dzieciom, gdzie mogą udać się po pomoc, gdy taka sytuacja wystąpi. W ramach akcji przedstawiano, m.in., procedurę Niebieskiej Karty oraz działanie telefonów zaufania.
W Polsce funkcjonuje również Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, której misją jest pomoc dzieciom, które doświadczają przemocy i wykorzystywania seksualnego. Działanie, które prowadzi Fundacja to, m.in., regularne prowadzenie diagnozy przemocy wobec dzieci w Polsce. Badanie jest przeprowadzane cyklicznie co 5 lat (działanie to realizowane jest od 2013 roku), a wyniki są publikowane w formie raportu.
Kolejną organizacją jest Komitet Ochrony Praw Dziecka (KOPD), którego głównym celem jest pomoc dziecku krzywdzonemu i jego rodzinie. Co ważne, KOPD podkreśla również problem przemocy werbalnej i był współorganizatorem pierwszej Kampanii orgaznizowanej przez Fundację Dzieci Niczyje “Słowa ranią na całe życie”. Celem kampanii było uświadomienie społeczeństwu, że wyzwiska również zostawiają trwałe, negatywne ślady w psychice dzieci.
Odpowiedzialne za działania w obszarze przemocy wobec dzieci, powinny być również Regionalne Ośrodki Polityki Społecznej, jak i Jednostki Samorządu Terytorialnego (gminy, powiaty, województwa). Mogą one działać, m.in., poprzez realizację programów polityki zdrowotnej.
Źródła:
- Rzecznik Praw Dziecka, strona internetowa
- Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, strona internetowa
- Komitet Ochrony Praw Dziecka, strona internetowa
- Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, strona internetowa
- Kampanie społeczne Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
- Ogólnopolska Kampania Społeczna „By powstał dom trzeba wiele troski. Nie pozwól mu się rozsypać”
- Kampanie społeczne Rzecznika Praw Dziecka
-
Zespół do Spraw Ochrony Małoletnich - Ministerstwo Sprawiedliwości