Stan prawny
W Polsce istnieje szereg aktów prawnych regulujących kwestie przemocy, w tym problem przemocy wobec dzieci. Już na wstępie warto jednak zaznaczyć, że Unia Europejska także zwraca uwagę na ten problem i wskazuje na konieczność działania. Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje natomiast, że krzywdzenie w dzieciństwie stanowi jedno z największych zagrożeń rozwoju, zdrowia psychicznego i fizycznego oraz bezpieczeństwa dziecka.
Prawo dziecka do ochrony przed przemocą fizyczną, psychiczną i zaniedbaniem przedstawia m.in., Konwencja o Prawach Dziecka. W Polsce zjawiska dotyczące przemocy regulują dodatkowo inne dokumenty. W ustawie o Zdrowiu Publicznym podkreślono, że przemoc wobec dzieci to problem zdrowia publicznego, a jednym z jego zadań jest wspieranie i prowadzenie działań w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej. Programy strategiczne w Polsce również poruszają tę kwestię (choć w ograniczonym zakresie, co wskazuje na konieczność podejmowania dodatkowych inicjatyw w tym obszarze). Przykładem jest Narodowy Program Zdrowia na lata 2021-2025, którego jednym z elementów jest wskazanie na potrzebę zwiększenia dostępności i podniesienia jakości specjalistycznej pomocy dla osób doznających przemocy w rodzinie. Przykładem programu jest również Rządowy Program Przeciwdziałania Przemocy Domowej na lata 2024-2030, którego cele są wielowymiarowe. Jest to zarówno zwiększenie świadomości społeczeństwa w obszarze przemocy w rodzinie, pomoc osobom dotkniętym tym problemem, oddziaływanie na osoby stosujące przemoc, jak i podnoszenie kompetencji i umiejętności służb i przedstawicieli podmiotów realizujących działania z obszaru przeciwdziałania przemocy domowej. Kolejny analizowany akt prawny – ustawa o pomocy społecznej, wskazuje na szereg czynników, będących podstawą do udzielenia pomocy społecznej. Jednym z nich jest przemoc domowa. Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi podkreśla natomiast, że odpowiednie kształtowanie polityki społecznej to, m.in., przeciwdziałanie przemocy domowej.
Źródła:
- Ustawa z dnia 6 stycznia 2000 r. o Rzeczniku Praw Dziecka
- Konwencja o Prawach Dziecka przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych dnia 20 listopada 1989 r. (Dz. U. z dnia 23 grudnia 1991 r.) w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej
- Ustawie z dnia 11 września 2015 r. o Zdrowiu Publicznym
- Narodowy Program Zdrowia na lata 2021-2025
- Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej
- Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi
- Strona internetowa KE
- Rządowy Program Przeciwdziałania Przemocy Domowej na lata 2024-2030