Praktyka nr 6 | Centra Promocji Zdrowia (inspiracja: Słowenia)

Tło i wyjaśnienie problemu

Marc Lalonde, kanadyjski minister zdrowia, wskazał, że największy, 53% wpływ na zdrowie człowieka ma styl życia, który tworzą elementy takie jak, m.in., aktywność fizyczna, sposób odżywiania się oraz uzależnienia (alkohol, nikotyna). Zgodnie z tą koncepcją na stan naszego zdrowia wpływa również środowisko (21%), czynniki genetyczne (16%) oraz organizacja opieki zdrowotnej (10%). Posiadając odpowiednią wiedzę i kształtując zdrowe nawyki, mamy możliwość modyfikacji zachowań, co w dłuższej pespektywie pozytywnie wpływa na stan naszego zdrowia. W ramach, funkcjonujących od 2002 roku w Słowenii, Ośrodków Centrum Promocji Zdrowia odnotowano efekty takie jak np. spadek przedwczesnej umieralności z powodu chorób układu krążenia o 19% w latach 2007-2015.

Realizacja praktyki w Słowenii

Centra Promocji Zdrowia funkcjonujące w Słowenii są strukturami wydzielonymi w ramach Ośrodków Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Zapewniają one bezpłatne programy w zakresie zdrowia, które obejmują: edukację, doradztwo, motywację, praktyczne lekcje, szkolenie umiejętności oraz monitorowanie pacjentów w celu zmiany nawyków ich stylu życia.

Pilotaż w Polsce

Podczas pilotażu praktyki w Polsce, pacjentom zakwalifikowanym do programu, utworzone zostaną zindywidualizowane plany edukacji. Plany powstaną w oparciu o stwierdzone deficyty w wiedzy pacjenta. Pilotaż praktyki zakłada również edukację oraz naukę poprzez praktykę. Realizowane tematy będą zagadnieniami dotyczącymi stylu życia w tym:

  • właściwego odżywiania się,
  • aktywności fizycznej,
  • uzależnień,
  • umiejętności życia z chorobą przewlekłą (cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, POChP, nadczynność i niedoczynność tarczycy, choroba niedokrwienna serca, niewydolność nerek).
Projektowanie i wdrażanie profesjonalnych stron internetowych